020. Trzej muszkieterowie - Aleksander Dumas

18:19

Najsłynniejsza powieść z gatunku płaszcz i szpady, która od wieków nagromadziła sobie spory zastęp fanów. Do tego jedno z najwybitniejszych dzieł literatury francuskiej. Książka o prawdziwej męskiej przyjaźni, okraszona ogromną ilością przygód i intryg dworskich. A na dodatek historia Francji z Ludwikiem XIII, kardynałem Richelieu i oblężeniem La Rochelle w tle! No i oczywiście rekomendacja Anity z Book Reviews!
I jak ja się miałam oprzeć Trzem muszkieterom?...
D'Artagnanowi przyszło też do głowy, że zaloty Porthosa nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Wszystko było tylko ułudą i grą pozorów, ale czy dla prawdziwej miłości i prawdziwej zazdrości istnieje inna rzeczywistość niż pozory i złudzenia?

Młody szlachcic z Gaskonii,  D'Artagnan, wyrusza do Paryża, aby dołączyć do elitarnego oddziału królewskich muszkieterów dowodzonych przez pana de Treville. Oczywiście już po drodze udaje mu się wpaść w drobne tarapaty, jednak prawdziwe kłopoty czekają dopiero w stolicy. Bardzo szybko wplątuje się w sieć intryg kardynała Richelieu, a czerwony książę to nie jest wróg, z którym naprawdę trzeba się liczyć. Na szczęście nie będzie musiał się z nimi zmierzyć sam - do pomocy ma trzech niezwykłych przyjaciół, czyli Athosa, Porthosa oraz Aramisa, którzy już służą u pana de Treville i pomagają młodemu Gaskończykowi dostać upragniony kasak oraz, przede wszystkim, wyjść cało ze wszystkich opresji.

- Zwykle szuka się rad - powiedział - tylko po to, by ich nie słuchać, a jeśli już się ich słucha, to tylko po to, by mieć kogoś, komu można potem mieć za złe, że ich udzielił.

Trzej muszkieterowie są po prostu cudowni! To chyba pierwsza powieść zaliczana do klasyki, w którą się aż tak wkręciłam, a strony przewracałam w szaleńczym tempie. Gdyby nie fakt, że mam w szkole kociokwik i wypadałoby się od czasu do czasu przygotować  na jakiś sprawdzian, to przeczytałabym ich w maksymalnie dwa dni (a tak... no cóż, tydzień). Nawet nie wiem od czego zacząć!

Przede wszystkim, powieść Dumasa to kawał świetnej literatury przygodowej, od której ciężko się oderwać. Jesteśmy zasypywani mnogością wydarzeń, intryg oraz cudownych przygód, których finału nie w sposób się domyśleć. Ale jednak króluje tutaj motyw prawdziwej przyjaźni, która nawiązuje się między naszym młodym Gaskończykiem, a trzema doświadczonymi muszkieterami, którzy już niejedno wiedzieli. I uwierzcie mi - jest to kwartet nie do powstrzymania, który mimo przeciwności z każdej opresji wychodzi cało. Tylko to nieszczęsne na wpół otwarte zakończenie! Naprawdę czuję ogromną ochotę, aby jak najszybciej polecieć do biblioteki i zdobyć W dwadzieścia lat później.

Jednak muszę przyznać, że nie do końca tego się spodziewałam. Myślałam, że Trzej muszkieterowie będą trochę bardziej przypominać mi Królów przeklętych. A okazało się, że ci pierwsi są tysiąc razy lepsi. Przede wszystkim są bardziej dynamiczni i żywiołowi. I o ile w cyklu Maurice'a Druon od czasu do czasu trochę zalatywało nudą to u Dumasa akcja ciągle rwie się do przodu, a nawet jeśli na chwilę zwalnia to tylko, żebyśmy mogli lepiej poznać postacie.

Dumas naprawdę niesamowicie wykreował bohaterów. Są świetni, pełnowymiarowi i mają naprawdę mocne charaktery. Młody, narwany D'Artagnan, którego największym marzeniem jest zostanie muszkieterem; wyniosły i inteligentny Athos, który skrywa ogromny sekret; pobożny i strasznie kochliwy Aramis (jakby nie było - skończony hipokryta) oraz Porthos - pyszałek, którego najukochańszym zajęciem są pojedynki oraz wydawanie pieniędzy. Ale i tak najlepszą postacią, która prawdę mówiąc nadal mnie przerażała, jest Milady. Kobieta-demon, która nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel - zemstę. Oraz oczywiście, jej szef, niesamowity czarny charakter, którego wpływy sięgają dalej niż ktokolwiek śmiałby przypuszczać - kardynał Richelieu. Uwierzcie mi, nie chcielibyście mieć nic wspólnego z czerwonym księciem.

Dodatkowo w tej powieści po raz pierwszy od dawna natrafiłam na naprawdę ciekawy wątek romantyczny. Nie był on przesłodzony, ani zbyt natrętny. Był na swoim miejscu, w na tyle małej ilości, że nie zdążył mnie sobą znudzić. A do tego nadmienię, że w niektórych momentach możemy wręcz mówić o pewnego rodzaju trójkącie, ale wziętym z zupełnie innej strony niż w tych wszystkich schematycznych młodzieżówkach.

Życie jest jak różaniec złożony z drobnych strapień, które filozof przesuwa z uśmiechem.

Trzej muszkieterowie to przesycona akcją powieść przygodowo-awanturnicza, w której każdy wielbiciel książkowych intryg zdecydowanie się zakocha. Zaczynam rozumieć dlaczego trafiła ona do kanonu literatury. Po prostu jest świetnie napisana i sprawia, że ciężko ją odłożyć.
Szczerze Wam ją polecam, bo wydaje mi się, ze przypadnie ona do gustu każdemu. Właśnie dzięki ciekawym postaciom oraz wartkiej akcji ;)

|| OCENA: 9/10 | TŁUMACZENIE: JANINA I KRZYSZTOF BŁOŃSCY | TYTUŁ ORYGINAŁU: LES TROIS MOUSQUETAIRES | DATA WYDANIA: 2014 | LICZBA STRON: 688 | WYDAWNICTWO ZNAK ||

KSIĄŻKA PRZECZYTANA W RAMACH:

WYZWANIA CZYTAM OPASŁE TOMISKA ORGANIZOWANEGO PRZEZ RECENZJE AMI

WYZWANIA KLUCZNIK 2016 ORGANIZOWANEGO PRZEZ RECENZJE AMI
KLUCZNIK 1: Z SETKI BBC

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Ja świetne wątki romantyczne również odnajduję jak na razie wyłącznie w klasyce z tym, że należę do teamu Jane Austen ;) Najlepsza <3

    http://ksiegoteka.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę w końcu ją kupić, bo ciągle jest przeceniona na Znaku i kusi niemiłosiernie cena, jak i treść.

    OdpowiedzUsuń